Kostra nemusí byť pohroma
Archeologický výskum znamená odklad stavebných prác a developer si ho musí zaplatiť sám. A predsa. Keď sa na Vysielači objavilo “podozrenie”, že môže ísť o archeologicky významnú oblasť, ALACRES s. r. o., ako developer lokality ochotne s archeológmi a pamiatkovým úradom spolupracoval. Na to, ako táto spolupráca prebiehala, sme sa spýtali Ing. Ľubomíra Bejdáka, Managing partnera zastupujúceho developera, Róberta Filku, konateľa spoločnosti AA TERRA ANTIQUA, s. r. o., a hlavného radcu a archeológa KPÚ Trnava, Mgr. Petra Grznára.
Nebolo by jednoduchšie prvú nájdenú kostru zakopať a tváriť sa, že neexistuje?
Ľubomír Bejdák: Celú našu činnosť sa snažíme robiť korektne, so spoločenskou zodpovednosťou a s ohľadom na dlhodobú udržateľnosť. Od prvej realizovanej zóny je zrejmé, že sa nachádzame v archeologicky atraktívnom území a preto sme od začiatku komunikovali s Krajským pamiatkovým úradom v Trnave.
Čo všetko sa počas výskumu našlo aký bude ďalší osud nájdených exemplárov? Zostanú na Vysielači?
Róbert Filka: Podľa nálezov siaha osídlenie Vysielača až do obdobia 5000 rokov pred n. l., kedy tento priestor obývali nositelia kultúry s lineárnou keramikou, ktorý si tu budovali tzv. dlhé domy s dĺžkou viac ako 30 metrov. Neskôr sa tu usídlilo obyvateľstvo tzv. lengyelskej kultúry. Pravdepodobne využilo sídelný areál zo staršieho obdobia o čom svedčia viaceré archeologické objekty, napríklad zásobné alebo odpadové jamy, ktoré obsahujú archeologický materiál oboch týchto kultúr. V rámci výskumu sa podarilo zachytiť a preskúmať objekty tzv. maďarovskej kultúry, ktorej nositelia obývali tento priestor približne 1600 rokov pred n. l. Pozoruhodným nálezom z tohto obdobia je nález viac ako pätnástich kompletne zachovaných nádob, ktoré boli nájdené v neveľkej odpadovej jame. Výsledky archeologického výskumu ktorý realizovala spoločnosť AA TERRA ANTIQUA, s. r. o., svedčia aj o neskoršom osídlení lokality, z ktorého pochádzajú nájdené doklady o tkáčskej výrobe v podobe pozostatkov tkáčskych krosien – hlinených závaží. Nálezy sú dočasne uložené v depozitároch archeologickej spoločnosti AA TERRA ANTIQUA, s. r. o., neskôr budú odovzdané do lokálneho múzea, ktoré ich zahrnie do svojich zbierok.
Peter Grznár: Pevne verím, že sa podarí priblížiť pravekú minulosť Vysielača nielen jej obyvateľom, ale aj širšej verejnosti. Ideálnym riešením by bolo vybudovanie informačného systému i malej expozície v hlavnej budove bývalého Vysielača. Z tohto hľadiska je objekt vysielača, ktorý navrhol jeden z našich najvýznamnejších architektov – Emil Belluš, ideálny. Zároveň je tu skrytá odpoveď na otázku, aká bude pridaná hodnota realizovaného archeologického výskumu priamo pre budúcich obyvateľov a užívateľov lokality. Ak by sa tieto plány podarili, v jadre novej obytnej zóny vznikne prirodzené kultúrne centrum. Osobne dúfam, že budova Bellušovho vysielača sa stane pre svoje nesporné pamiatkové hodnoty v budúcnosti národnou kultúrnou pamiatkou, čím získa na spoločenskej vážnosti.
Archeologický výskum, ktorému pripisujeme celospoločenský význam, hradí v plnej výške investor. Je to pre neho v poriadku?
Ľubomír Bejdák: Úprimne nás teší, že sa tu ľuďom žilo dobre už pred 7000 rokmi. Svedčí to o tom, že o kvalite života v lokalite boli presvedčení už naši predkovia. Je tiež veľmi dôležité, že na realizáciu tak náročnej agendy sme našli kompetentných partnerov. Na druhej strane je trochu nešťastím, že náklady takéhoto výskumu rádovo v desiatkach tisíc eur znáša stavebník, ktorý vo finále nemá inú možnosť, ako ich premietnuť do predajnej ceny. To znamená, že celospoločensky významnú aktivitu zaplatí veľmi úzky okruh osôb, ktorí z toho navyše nemajú priamy úžitok. To je akoby štát chcel, aby napríklad výstavbu školy zaplatili bezdetní dôchodcovia v susedstve – nebudú z toho síce mať priamy úžitok, ani iní dôchodcovia sa nebudú na tom finančne podieľať, ale tých platiacich môže tešiť vyššia kvalita vzdelania spoločnosti.
Peter Grznár: Archeologický prameň je neobnoviteľný zdroj informácií. Ak sa archeologické nálezisko, povedzme, vybagruje bez výskumu, už nikdy sa nedozvieme, aké tajomstvo minulosti skrývalo. Z tohto závažného faktu sa odvíja aj pamiatkové zákonodarstvo, ktoré vychádza zo zásady environmentálneho práva „znečisťovateľ platí“. Inými slovami, ak chce niekto stavať na území s jedinečnými archeologickými nálezmi, musí zabezpečiť archeologický výskum.
Ako hodnotíte spoluprácu s investorom?
Róbert Filka: Spolupráca s investorom bola na veľmi dobrej úrovni. Len vďaka tomu bolo možné priniesť poznanie o našich dejinách v lokalite stavby a je na mieste za tento prístup investorovi poďakovať.
Peter Grznár: Spolupráca s investorom bola z nášho hľadiska ukážková, čoho výsledkom je obrovské množstvo preskúmaných archeologických nálezov a nových poznatkov.
Tvorte obsah s nami
O dianí vo Veľkých Kostoľanoch vás budeme na stránkach Piešťanského týždňa pravidelne informovať v nasledujúcom polroku raz za mesiac, najbližšie 15. decembra.
Cieľom je prinášať vám aktuálne, zaujímavé a vyvážené informácie z regiónu. Budeme radi, keď sa do tvorby obsahu zapojíte spolu s nami.
Napíšte nám svoj názor alebo postreh a zašlite ho na mailovú adresu: info@alacres.sk. Vybrané príspevky budú zverejnené v príslušnom vydaní Piešťanského týždňa. Vydanie budeme zdarma distribuovať do všetkých schránok vo Veľkých Kostoľanoch.